LogowanieHome Strona główna
Strona główna
Do I Komunii św. z ks. Józefem Pędzimężem PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   

W maju nie może braknąć na naszej stronie wspomnień o dawnych uroczystościach pierwszokomunijnych. Zamieszczamy więc fotografię dzieci z Kryspinowa, rocznik 1945, z katechetą ks. Józefem Pędzimężem, wykonaną przy zakrystii kościoła parafialnego w Liszkach.

Tak się składa, że niedawno w Ślemieniu, odbyła się promocja książki ks. dra Andrzeja Targosza pt. Ślemieńskie duchowieństwo. Bogato ilustrowana praca zawiera także biogram ks. Józefa Pędzimęża (str. 113-115), który przed przeniesieniem do Liszek pracował w tamtejszej parafii (od 8 IX 1945 do 9 VIII 1950 r.) Dowiadujemy się z niej m.in., że dawny lisiecki wikary urodził się 12 X 1914 roku w Naprawie (par. Skomielna Biała), a zmarł 6 X 1997 w Suchej Beskidzkiej. Jego grób znajduje się w Skomielnej Białej. W Liszkach pracował przez pięć lat, w trudnych stalinowskich czasach, od wakacji 1950 do 15 V 1955 roku.

Więcej…
 
Matka Boża Bolesna z Rącznej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   

W Triduum Paschalne myśl nasza biegnie do Jerozolimy sprzed 2000 lat, gdzie Pan Jezus poniósł śmierć na Krzyżu. Męce Syna bezradnie przyglądała się Jego Matka, Maryja.

Przedstawienia Matki Bożej Bolesnej mają w historii sztuki sakralnej długą tradycję. Fotografia zamieszczona poniżej to wizerunek Matki Bożej Bolesnej, malowany na blasze, wmontowany w feretron znajdujący się obecnie w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rącznej. Trafił tam z kościoła w Liszkach przy okazji powołania nowej parafii, co stało się 2 marca 1986 roku.

Fotografia pochodzi z albumu: Kościół parafialny w Liszkach, Liszki-Kraków 2019.

 
Śp. Tadeusz Kowalik (1936-2021) PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   

 

25 lutego br. zmarł były sołtys Liszek Tadeusz Kowalik. Na czele wsi stał w latach 1974-1989. Przez jedną kadencję pełnił funkcję radnego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie. Również przez jedną kadencję zasiadał w Gminnej Radzie Narodowej w Liszkach. Jednocześnie, od 1961 roku, pracował zawodowo jako listonosz, obsługując rejon Liszki. Zawsze wesoły, chętnie podczas rozmów zdania układał w rymy.

Z nim odchodzi cząstka historii Liszek. Jego ojciec, Jacek, pracował w lisieckiej rzeźni, a dwaj bracia, Józef i Jan, należeli do grona wspaniałych lisieckich masarzy. Zmarłemu też nie obca była sztuka robienia wędlin, jednak przygotowywał je wyłącznie na własny użytek.

Zawsze zależało mu na dobru Liszek. Chętnie dzielił się także wspomnieniami. Urodził się 11 X 1936 i jako dziecko przeżył pacyfikację. W 2018 roku wystąpił w filmie dokumentalnym pt. Niemiecka pacyfikacja Liszek i Kaszowa 1943, przygotowanym przez Gminę Liszki. RiP


Przy drzwiach plebanii

 
Wójt Liszek Wojciech Rospond PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   

24 stycznia minęła 100. rocznica śmierci Wojciecha Rosponda, wójta Liszek w latach I wojny światowej, a prywatnie ojca ośmiorga dzieci, w tym Stanisława - biskupa sufragana krakowskiego, Kazimierza - kapłana, katechety w Wadowicach oraz Macieja Jana - sędziego.

Urodzony 15 kwietnia 1852 roku Wojciech Rospond, zwany Szopą, z zawodu, jak większość mieszkańców Liszek, był rolnikiem. Oprócz pracy w gospodarstwie furmanił, a konkretnie woził urzędników z Liszek do Krakowa oraz towary kupców krakowskich na Śląsk. Należał do ludzi o horyzontach wykraczających daleko poza własną miedzę. Prenumerował, co wówczas nie było na wsi częste, dwie gazety o profilu chrześcijańsko-ludowym: tygodnik Prawda i dziennik Głos Narodu. Brał czynny udział w życiu publicznym. Zasiadał w zarządzie miejscowego koła Towarzystwa Szkoły Ludowej, był jednym z założycieli, a potem członków Zarządu Spółki Oszczędności i Pożyczek w Liszkach. Przed I wojną światową pełnił, przy Janie Madeju, funkcję zastępcy wójta, a po jego rezygnacji stanął na czele jednowioskowej gminy.

Poniżej prezentujemy fotografię portretową wójta Wojciecha Rosponda, w lisieckiej kamizeli.
 

 
Święty Mikołaj zdemaskowany! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   

Dziś, zgodnie z coroczną tradycją, przypominamy wizytę św. Mikołaja na terenie naszej Gminy. Tym razem prezentujemy fotografię wykonaną na terenie lisieckiego przedszkola w 1972 roku, pochodzącą z Księgi Pamiątkowej. Obok znajduje się zapisek kronikarski pod pachnącym intensywnie PRL-em tytułem: Uroczystość Choinki Noworocznej.

Dalej czytamy:
W tym roku uroczystość ta miała nieco odmienny charakter - mianowicie postanowiono zorganizować zabawę karnawałową. Tak więc dnia 20 XII przy choince zebrały się wszystkie dzieci. Były poprzebierane w różne stroje wykonane przez nauczycielki. Bal rozpoczął się pięknym kostiumowym marszem. Po marszu nastąpiły różne zabawy i gry. Były też różne słodycze i smakołyki. Uwieńczeniem uroczystości było przybycie do przedszkola Dziadka Mroza, który rozdał dzieciom podarki. Oj! co było uciechy. Dziadek Mróz wszystko wiedział o dzieciach.

Jak łatwo się przekonać fotografia przeczy tekstowi. Użycie imienia Dziadek Mróz jest niewątpliwie tylko zasłoną dymną, która ma zamaskować wizytę najprawdziwszego św. Mikołaja, przed okiem ewentualnych nadgorliwych wizytatorów. Czyżby dlatego Święty Biskup ubrał ciemne okulary! Infuła jednak go zdradza! :)

 
« pierwszapoprzednia123456789następnaostatnia »

Strona 1 z 9


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: hosting reseller yearly cheap hosting services Valid XHTML and CSS.