LogowanieHome Strona główna
Strona główna
Druh Tadeusz Mastek PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   

Dziś, tj, w sobotę 13 sierpnia, pożegnaliśmy śp. Tadeusza Mastka, społecznika, strażaka, samorządowca.

Doświadczenie w pracy społecznej zdobywał w OSP Liszki. W latach 70. pełnił funkcję prezesa Zarządu Gminnego OSP. W 1981 roku wszedł w skład Rady Sołeckiej w Liszkach.

W 1985 roku, po przeniesieniu się do rodzinnego Kaszowa, objął obowiązki prezesa miejscowej straży pożarnej. Wlał nowego ducha w jednostkę, która dysponując zepsutą motopompą oraz kilkoma wężami, właściwie istniała już tylko na papierze. Pod kierownictwem Tadeusza Mastka zakupiono mundury, samochód żuk i blaszak pełniący funkcję tymczasowej remizy. W 1991 roku oddano do użytku Dom Strażaka. Wkrótce w obu jego garażach stanęły wozy: Star 244 i Lublin-3. Obowiązki prezesa OSP Kaszów druh Mastek pełnił do 2011 roku.

W latach 1984-1994 Tadeusz Mastek sprawował mandat radnego najpierw Gminnej Rady Narodowej w Liszkach (dwie kadencje, w tym jedna skrócona), a po przełomie ustrojowym Rady Gminy Liszki. Zmarł 11 sierpnia w wieku 76 lat.

Na fotografii zamieszczonej poniżej Tadeusz Mastek podczas zawodów strażackich, jeszcze jako członek OSP Liszki.

 

 
Personel lisieckiego przedszkola PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   

18 lutego 2022 r. zmarła Józefa Bartyzel, z domu Kruk, długoletnia wychowawczyni lisieckiego przedszkola. Na fotografii, którą zamieszczamy poniżej, stoi ona pierwsza z lewej. Zdjęcie, opublikowane już w albumie Liszki-szkice z dziejów, zostało wykonane w połowie lat 60. XX wieku, z okazji zakończenia roku szkolnego. Panie pozują na podwórku przedszkolnym w lisieckim rynku. Na prawo od Pani Józi stoją: Stanisława Słota, Eleonora Kapusta - ówczesna kierowniczka Przedszkola, Anna Kosińska, Zofia Bil (zmarła w 2020 roku długoletnia sołtyska Kryspinowa) oraz Barbara Dymanus (po zamęściu Kowalik).

Przypomnijmy, że Państwowe Przedszkole w Liszkach powstało w 1962 roku, w wyniku przejęcia przez władze PRL przedszkola prowadzonego przez Siostry Felicjanki w budynku parafialnym
 
Św. Mikołaj w Liszkach 1975 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   

Zgodnie z kilkuletnią tradycją, w dniu imienin św. Mikołaja zamieszczamy fotografię dokumentującą jego bytność na terenie parafii lisieckiej. Dziś prezentujemy zdjęcie wykonane niewątpliwie w 1975 roku, w  Przedszkolu Publicznym w Liszkach. Mikołaja otaczają dzieci z roczników 1968, 1969 i 1970.

 
Św. Kryspin na pieczęci Kryspinowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   

Co roku 25 października Kościół wspomina św. Kryspina, męczennika, który od 1897 roku jest patronem Kryspinowa. Na ilustracji widzimy odbitkę pieczęci Zwierzchności Gminy z czasów, gdy wójtem był Piotr Różycki (ojciec ks. prof. Ignacego Różyckiego), a więc z lat 1908-1910. Widnieje na niej św. Kryspin z gałązką palmy w ręku, symbolem męczeństwa, i nożem do cięcia skór, co stanowi nawiązanie do zawodu szewca.

Święty Kryspin pochodził ze znamienitej patrycjuszowskiej rodziny rzymskiej. Wraz z towarzyszem o podobnie brzmiącym imieniu Kryspinian przeniósł się ze stolicy Imperium do Soissons w północnej Galii (dziś Francja), gdzie obaj poświęcili się głoszeniu Ewangelii wśród pogan. Żyli w ubóstwie, utrzymując się z szewstwa. Znani byli z tego, że wykonane przez siebie obuwie sprzedawali biednym bardzo tanio, a z klientami prowadzili rozmowy na tematy egzystencjalne, wytykając niedorzeczności przesądów pogańskich i przekonując ich do chrześcijaństwa. W roku 287 zostali aresztowani. Mimo tortur nie zaparli się Chrystusa i zostali ścięci. Z uwagi na wykonywany zawód jako swoich patronów czcili ich szewcy.

Dodajmy, że na początku XX wieku w Krakowie istniała Kongregacja Katolickich Członków Cechu Szewców pod wezwaniem św. św. Kryspina i Kryspiniana.


 
Do I Komunii św. z ks. Józefem Pędzimężem PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 1
SłabyŚwietny 
Wpisany przez Adam Kowalik   

W maju nie może braknąć na naszej stronie wspomnień o dawnych uroczystościach pierwszokomunijnych. Zamieszczamy więc fotografię dzieci z Kryspinowa, rocznik 1945, z katechetą ks. Józefem Pędzimężem, wykonaną przy zakrystii kościoła parafialnego w Liszkach.

Tak się składa, że niedawno w Ślemieniu, odbyła się promocja książki ks. dra Andrzeja Targosza pt. Ślemieńskie duchowieństwo. Bogato ilustrowana praca zawiera także biogram ks. Józefa Pędzimęża (str. 113-115), który przed przeniesieniem do Liszek pracował w tamtejszej parafii (od 8 IX 1945 do 9 VIII 1950 r.) Dowiadujemy się z niej m.in., że dawny lisiecki wikary urodził się 12 X 1914 roku w Naprawie (par. Skomielna Biała), a zmarł 6 X 1997 w Suchej Beskidzkiej. Jego grób znajduje się w Skomielnej Białej. W Liszkach pracował przez pięć lat, w trudnych stalinowskich czasach, od wakacji 1950 do 15 V 1955 roku.

Więcej…
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 1 z 10


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: hosting reseller yearly cheap hosting services Valid XHTML and CSS.