LogowanieHome Aktualności Śp. Ks. Andrzej Bański - wspomnienie kapłana
Śp. Ks. Andrzej Bański - wspomnienie kapłana PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
wtorek, 31 października 2017 16:56

100 lat temu, tzn. 18 października 1917 roku, zmarł ks. Andrzej Bański, od 26 listopada 1881 roku do dnia śmierci proboszcz lisiecki. Miejscowej społeczności parafialnej zasłużył się przede wszystkim dokończeniem kościoła wzniesionego jeszcze w 1873 roku, przez poprzedniego plebana ks. Wawrzyńca Oprzędka.

Ks. Andrzej urodził się 3 listopada 1846 roku w Swarzowie, jako syn Jakuba i Reginy Baniów. Gimnazjum ukończył w Tarnowie. W tymże mieście odbył studia teologiczne. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bpa Pukalskiego 29 lipca 1873 roku. W tym czasie zmienił nazwisko na Bański. Dodajmy, że w przypadku nazwisk mogących wiernych gorszyć lub prowokować do żartów, taki zabieg był wówczas wśród duchownych praktykowany (na przykład św. abp Józef Bilczewski nazywał się z domu Biba). Po posłudze wikariuszowskiej w Lubzinie, Skawinie, Oświęcimiu i Włosienicy, ks. Andrzej Bański został proboszczem w Mogilanach, skąd przeniósł się za zgodą biskupa krakowskiego do Liszek.

Energicznie zabrał się do pracy przy uzupełnianiu wyposażenia kościoła, w którym w chwili jego przyjazdu do Liszek znajdował się tylko jeden ołtarz w kaplicy wschodniej Najśw. Serca P. Jezusa, wielki ołtarz prowizoryczny z desek, ambona z drzewa dobra nowa i organ.

Dzięki staraniom jego, kolatora Jana Skirlińskiego oraz wiernych, 26 sierpnia 1888 roku abp krakowski Albin Dunajewski konsekrował świątynię lisiecką. Dodajmy, że kilkanaście lat później ks. Bański zaangażował się także w działalność Spółki Oszczędności i Pożyczek w Liszkach (Kasa Stefczyka), w której przez kilka lat (1901-1916) pełnił funkcję prezesa Zarządu.

Odwiedzając na początku listopada groby naszych bliskich spoczywających na cmentarzu parafialnym w Liszkach podejdźmy także do grobu tego zasłużonego proboszcza (znajduje się przy głównej alei, niedaleko bramy) i westchnijmy do Boga w jego intencji. Wszak spędził tu 36 lat, służąc jak mógł najlepiej, naszym przodkom.

 

 

Poprawiony: wtorek, 31 października 2017 17:26
 

Latest News

Popular


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: hosting reseller yearly cheap hosting services Valid XHTML and CSS.