LogowanieHome
Stowarzyszenie na rzecz Ziemi Lisieckiej
Imieniny św. Mikołaja A.D. 1976 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
czwartek, 06 grudnia 2018 19:00

Wzorem zeszłego roku, z okazji imienin św. Mikołaja publikujemy zdjęcie wykonane podczas wizyty Jego Ekscelencji w Liszkach. Młodzieńczo wyglądający Biskup Myry spotkał się w 1976 roku w salce katechetycznej z młodzieżą Oazową. Był śpiew, żarty i prezenty - słodycze i maskotki, którymi Święty obdarował także siostrę Ewangelinę (na fotografii).

Warto przy okazji parę słów poświęcić salce katechetycznej w rynku, urządzonej tu po wyrzuceniu lekcji religii ze szkół. Schludna, ze starą katedrą belfrowską przy ścianie, portretami Jana XXIII, Pawła VI, Soboru Watykańskiego II obradującego w Bazylice św. Piotra, mapą Ziemi Świętej i rozwijanym ekranem do slajdów, wyglądała ładniej niż sale lekcyjne w permanentnie niedoinwestowanej szkole.

 

Poprawiony: czwartek, 06 grudnia 2018 19:01
 
Biskup Stanisław Rospond PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
środa, 31 października 2018 20:08

4 lutego br. minęła 60. rocznica śmierci ks. Stanisława Rosponda, biskupa pomocniczego krakowskiego. W związku ze zbliżającym się Dniem Zadusznym przypomnijmy postać tego wybitnego kapłana, tak odbiegającą od obrazu księdza, jaki w antykatolickim zacietrzewieniu lansuje film Smarzowskiego.

Urodzony w Liszkach 31 sierpnia 1877 roku, po ukończeniu studiów teologicznych i otrzymaniu święceń kapłańskich ks. Stanisław Rospond pracował jako katecheta w kilku szkołach średnich. Najdłużej w swoim macierzystym Nowodworku. Był utalentowanym i doskonale przygotowanym do pracy z elitą młodej inteligencji nauczycielem. Wrażliwy na problemy materialne uczniów często wspomagał uboższych chłopców.

Pod koniec marca 1927 r. Kraków obiegła nowina, że papież Pius XI mianował ks. dr. Stanisława Rosponda biskupem pomocniczym krakowskim. Na uroczystość konsekracji 12 czerwca tr. do katedry wawelskiej przybyła duża delegacja mieszkańców Liszek w strojach regionalnych.

Do obowiązków biskupa sufragana, nie licząc codziennego przyjmowania interesantów, należało przede wszystkim: święcenie kleryków, wizytacje kanoniczne parafii i udzielanie bierzmowania, ale także zastępowanie ordynariusza abp. Adama S. Sapiehy podczas niektórych oficjalnych imprez.

Mimo natłoku zajęć bp Stanisław znajdował czas by odwiedzić rodzinną parafię. Odnotujmy ważniejsze oficjalne wizyty: 10 VII 1927 roku w świątyni lisieckiej odbyła się uroczystość jego prymicji biskupich, 18 X 1931 r. odprawił Mszę św. pogrzebową za duszę ks. Izydora Steczki, 30 VIII 1935 r. poświęcił kamień węgielny pod kościół w Nowej Wsi Szlacheckiej, 8 XI 1935 r. w kościele lisieckim pobłogosławił nowe organy, 8 VIII 1949 r. wraz z kard. Sapiehą brał udział w pogrzebie proboszcza ks. Andrzeja Parysia. Naturalnie, oprócz tego często bywał incognito u matki.

Po wojnie usunięty przez komunistów z Krakowa (w związku z atakiem na Kurię Krakowską), pozbawiony był możliwości pełnienia posługi biskupiej.

Zmarł na zawał serca w wieku 81 lat. Zgodnie z wolą wyrażoną w testamencie, ciało bpa Rosponda spoczęło w Liszkach, obok rodziców. Kochał czule swe rodzinne Liszki; o Liszkach często mówił; o Liszkach jeszcze częściej myślał; za Liszki jak najczęściej się modlił; w Liszkach też chciał być po śmierci pogrzebany - mówił podczas kazania żałobnego ks. K. Figlewicz.

A tak, na łamach Tygodnika Powszechnego wspominał go pochodzący z Kryspinowa wybitny teolog, ks. prof. Ignacy Różycki:

Wśród moralnych przymiotów Ks. Biskupa Rosponda wysuwała się na czoło jego dobroć i życzliwość dla ludzi. Kochał ludzi prostych, wśród których się urodził i wychował. [...] Kochał rodzinne Liszki i ciągle do nich - przynajmniej myślą - wracał. Kochał Kraków [...]. Zmarły był nie tylko wielkim miłośnikiem tradycji kościelnej i narodowej, ale także żywym jej obrazem. Powszechne jest w Krakowie przekonanie, że śmierć jego i ks. prałata Bystrzonowskiego zamknęła okres kościelnej tradycji starego Krakowa. [...] Godność biskupią odczuwał zawsze jako odpowiedzialny i ciężki obowiązek, który z woli Bożej musiał dźwigać. [...] Z prawdziwie niezwykłą subtelnością i taktem służył Ks. Biskup Rospond każdemu biskupowi ordynariuszowi archidiecezji, służył swą myślą, pracą, osobą. [...] Otaczał serdeczną troską duchowieństwo świeckie i zakonne.

Poniższa fotografia dokumentuje wizytę bpa Stanisława Rosponda w Choczni w lipcu 1949 roku. Oprócz hierarchy (siedzącego w środku), widzimy na nim jego brata, ks. Kazimierza Rosponda (siedzi, drugi od lewej) oraz pochodzącego z Liszek ks. Feliksa Budzaszka (stoi, pierwszy z prawej). Dodajmy, że ks. Kazimierz spoczywa w jednym grobowcu z bratem Stanisławem na lisieckim cmentarzu.


Poprawiony: piątek, 07 grudnia 2018 13:10
 
Publikacja o dziejach Ziemi Lisieckiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
środa, 24 października 2018 13:12

Niedawno staraniem Referatu Kultury Promocji i Sportu Urzędu Gminy Liszki ukazała się książka pt. Ziemia Lisiecka. Ludzie, historia, tradycje autorstwa Adama Kowalika, członka naszego Stowarzyszenia. Publikacja stanowi zbiór artykułów autora opublikowanych na łamach Czasopisma Gminy Liszki Ziemia Lisiecka, wzbogaconych o kilka nowych tekstów. Na uwagę zasługuje bogata warstwa ilustracyjna książki. W albumie wykorzystano wiele fotografii z archiwum cyfrowego naszego stowarzyszenia.

 

Poprawiony: środa, 24 października 2018 13:16
 
Czar wiejskiego boiska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
czwartek, 23 sierpnia 2018 19:30

Rozpoczęły się właśnie rozgrywki piłkarskie rundy jesiennej. W tym roku dwie drużyny z terenu naszej gminy obchodzą jubileusz 70-lecia istnienia: Wisła Jeziorzany oraz Liszczanka Liszki.
Początki były trudne. Brakowało sprzętu, także boiska znajdowały się w bardzo kiepskim stanie. Na zamieszczonej fotografii widzimy boisko Liszczanki z lat 70-tych, lub nawet 60-tych XX wieku. Przebieg linii bocznej najlepiej świadczy o ukształtowaniu powierzchni. Za drugą linią autową, od strony południowej, znajdował się otwarty rów melioracyjny, w który co pewien czas wpadała piłka, kąpiąc się w wodzie.
Czasami boisko opanowywały krety, pokrywając je mnóstwem kopców. Przed meczem trzeba je było usuwać. Podobno jedna z bardziej efektownych bramek sezonu padła niegdyś po tym, gdy zawodnik Liszczanki potknął się na kretowinie, a piłka odbiła mu się od kolana, po czym wpadła do bramki.
Niewątpliwie było ciężko, ale chłopaki (no, dziś szacowni panowie) grali...

 

Poprawiony: czwartek, 23 sierpnia 2018 19:56
 
W rocznicę pacyfikacji Liszek PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
wtorek, 03 lipca 2018 17:25

Z okazji 75. rocznicy pacyfikacji Liszek przypominamy fotografię wykonaną podczas uroczystości odsłonięcia pomnika pomordowanych na rynku lisieckim w 1983 roku. W wydanej przez nasze Stowarzyszenie książce Liszki-szkice z dziejów, z której ta fotografia pochodzi, czytamy na temat historii tego monumentu:

Przez długi czas zastanawiano się nad formą dodatkowego upamiętnienia tragedii z lipca 1943 roku. Jedna z koncepcji przewidywała usypanie kopca w miejscu pierwszego pochówku pod Maciejówką. Ostatecznie jednak zdecydowano, że pomnik stanie na skwerze przed kościołem. Miał się tym zająć powołany do życia Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika ku Czci Ofiar Okupacji Hitlerowskiej w Liszkach Pomordowanych w dniu 4 lipca 1943 roku.

W jego skład weszli: przewodniczący - Antoni Indyk (sekretarz Koła ZBOWiD Liszki), płk. Józef Gołojuch - wiceprzewodniczący (członek Zarządu Wojewódzkiego ZBOWiD), Maria Preneta - sekretarz (dyrektor Banku Spółdzielczego w Liszkach) oraz sześciu członków - Jarosław Dymanus (kierownik szkoły), Józefa Pyla (nauczycielka), Tadeusz Kowalik (radny WRN i sołtys), Józef Sternal (naczelnik Gminy), Piotr Zys (I sekretarz Gminnego Komitetu PZPR) i Jan Steczko (prezes Koła ZBOWiD w Liszkach).

Uroczyste odsłonięcie granitowego krzyża z tablicą upamiętniającą nazwiska pomordowanych miało miejsce 4 lipca 1983 roku, a więc w 40. rocznicę pacyfikacji.

Wzięła w nim udział kompania Ludowego Wojska Polskiego, która po apelu poległych oddała salwę honorową.

Ponad rok później, tj. 1 września 1984 roku, czyli dokładnie 45 lat po wybuchu II wojny światowej, pod nowym pomnikiem odbyła się uroczystość dekoracji sztandaru Koła ZBOWiD w Liszkach Orderem Krzyża Walecznych. Rada Państwa przyznała go wsi Liszki za czyny męstwa i odwagi mieszkańców wykazane w walkach z hitlerowskim okupantem. Dyplom podpisany przez przewodniczącego Rady prof. Henryka Jabłońskiego nosi datę 6 października 1983 roku.

Poprawiony: wtorek, 03 lipca 2018 17:33
 
« pierwszapoprzednia1234567następnaostatnia »

Strona 2 z 7

Who's Online

Naszą witrynę przegląda teraz 8 gości 

Polecane

Polecane strony:
BCL Sp. z o.o.
BCL Sp. z o.o. - VALUE SUPPORT SOLUTIONS - doradztwo gospodarcze, wyceny, fuzje i przejęcia.
Parafia Liszki
Strona internetowa parafii Liszki.
Piekary k. Krakowa
Strona internetowa Piekar koło Krakowa.
Kaszów
Strona internetowa Kaszowa.

feed-image Feed Entries

Latest News

Popular


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: hosting reseller yearly cheap hosting services Valid XHTML and CSS.