LogowanieHome
Stowarzyszenie na rzecz Ziemi Lisieckiej
Spotkanie z modą i naszą książką PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
czwartek, 02 marca 2017 08:03

W niedzielę, 5 marca 2017 roku, w budynku Zespołu Szkół im. św. Jana Kantego w Liszkach, podczas Pokazu Strojów Historycznych XVII, XVIII i XIX wieku Kobieta przez wieki, zaprezentujemy nasze nowe wydawnictwo - książkę autorstwa Feliksa Sobola Moje wspominki. Liszki -Schlesisch Kotzendorf - Kraków. 1926-1950. Zorganizowana przez Urząd Gminy Liszki impreza rozpocznie się o godz. 17. Wszystkich zainteresowanych książką zapraszamy!

 

Poprawiony: czwartek, 02 marca 2017 08:06
 
Jak ks. Lelito wystraszył sowieckich sołdatów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
sobota, 28 stycznia 2017 19:00

64 lata temu, 27 stycznia 1953 roku, zapadł wyrok w procesie Kurii Krakowskiej. Wśród patriotów skazanych wtedy na śmierć (wyroku na szczęście nie wykonano) był ks. Józef Lelito, w latach 1939-1944 wikary w Liszkach, a jednocześnie kapelan Narodowej Organizacji Wojskowej. Feliks Soból w wydanej niedawno przez Stowarzyszenie na rzecz Ziemi Lisieckiej książce pt. Moje wspominki przytacza anegdotę, zasłyszaną od tego kapłana:

 

Ksiądz Lelito po wojnie pracował w Skawinie i opowiadał wielekroć o przygodzie, jaka mu się wydarzyła w Podgórkach koło Tyńca z przypadkowo napotkanymi ruskimi bojcami. Obaj byli uzbrojeni w pepesze, no i zażądali od niego zegarka: - Dawaj czasy! A ksiądz osiłek chwycił jednocześnie za obie lufy, wyrwał je z rąk zaskoczonych takim obrotem sprawy sołdatów, zakręcił nimi młyńca i odrzucił tak daleko, że chłopcy nie myśleli już o ich odzyskaniu i uciekli. Wierzę w prawdziwość tej opowieści, bo niejednokrotnie w zakrystii doświadczaliśmy jego krzepy osobiście. Przy jakichś kłótniach, przepychankach chwytał dwóch naraz za kołnierze, unosił w górę i stukał głowami.

Feliks Soból, Moje wspominki. Liszki-Schlesich Kotzendorf-Kraków.1926-1950, Kraków-Liszki 2016, s. 25.

 

Poprawiony: czwartek, 02 lutego 2017 07:58
 
Kolejna publikacja Stowarzyszenia PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
piątek, 23 grudnia 2016 12:41

 

Miło nam donieść, że ukazała się kolejna książka opublikowana staraniem Stowarzyszenia na rzecz Ziemi Lisieckiej. Są to wspomnienia Feliksa Sobola. Autor urodził się 17 maja 1926 roku w Liszkach i mieszkał tu z przerwami do końca lat 40-tych XX w. Te przerwy, to najpierw pobyt na robotach przymusowych w Niemczech (a właściwie wcielonym w 1938 roku do III Rzeszy Sudetenlandzie), a potem okresowe mieszkanie w Krakowie podczas nauki w szkole średniej. "Moje Wspominki. Liszki-Schlesich Kotzendorf-Kraków. 1926-1950" to opowieść o przeżyciach Feliksa Sobola w tych czasach. Zawiera opis życia w przedwojennych Liszkach (z perspektywy dziecka), egzystencję robotnika przymusowego podczas II wojny światowej, a następnie przeżycia młodzieńca zdobywającego wykształcenie w Krakowie, biorącego jednocześnie udział w działalności Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w rodzinnej parafii. Książkę uzupełnia rys życia Feliksa Sobola oraz notatka o ks. Feliksie Budzaszku, wuju autora.

W sprawie dystrybucji książki prosimy kontaktować się z członkami Zarządu stowarzyszenia:

 

  • Marek Legutko - 691-862-888
  • Adam Kowalik - 504-100-471
  • Tadeusz Jajko - 668-186-478

 

 

Poprawiony: sobota, 28 stycznia 2017 19:02
 
Nakład albumu "Szkice z dziejów" wyczerpany PDF Drukuj Email
niedziela, 14 grudnia 2014 11:09

Nakład wyczerpany, dziękujemy!

 

Poprawiony: piątek, 23 grudnia 2016 12:41
 
Promocja albumu Liszki - szkice z dziejów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
czwartek, 23 października 2014 07:57

 

W niedzielę 26 października 2014 r. w sali teatralnej przy plebanii w Liszkach odbyło się spotkanie promocyjne albumu Liszki - szkice z dziejów, przygotowanego i wydanego przez członków Stowarzyszenia na rzecz Ziemi Lisieckiej. Spotkanie otworzył prezes Stowarzyszenia Paweł Miś. Po nim głos zabierali: autor Adam Kowalik, wójt gminy Wacław Kula, sołtys Józef Kowalik, proboszcz parafii św. Mikołaja w Liszkach Władysław Szymoniak oraz dyrektor Oddziału lisieckiego Krakowskiego Banku Spółdzielczego Maria Preneta. Wielką atrakcją wieczoru był występ chóru działającego przy Zespole Szkół im. św. Jana Kantego w Liszkach, prowadzonego przez Jana Kowalczyka. Przed i po spotkaniu przybyli goście zaopatrywali się w egzemplarze promowanego albumu. 

Fragment książki:

Tym co Liszki wyróżniało spośród okolicznych wsi, było posiadanie kościoła oraz targu. Leżąca przy odnodze ważnego szlaku komunikacyjnego, a przy tym pełniąca funkcję centrum parafii, miejscowość była dogodnym miejscem dla lokalnej wymiany handlowej.
W dni targowe ściągali tu licznie rzemieślnicy i handlarze z dalszych i bliższych okolic, co naturalnie sprzyjało rozwojowi wsi i bogaceniu się jej mieszkańców. A można było kupić na targu wszystko, od drobiazgów niezbędnych w gospodarstwie domowych, poprzez zwierzęta hodowlane po ... domy. Tak, to nie pomyłka. Warszawski Powszechny Dziennik Krajowy z 24 kwietnia 1820 roku donosił o widzianych w Liszkach handlarzach, oferujących na sprzedaż gotowe domki drewniane, oczywiście rozłożone na pojedyncze elementy. Po zakupieniu przez klienta, dom w miejsce żądane odwożą i podług znaków składają, tak że w oka mgnieniu i bez wszelkiego zachodu, dom stawa - pisała warszawska gazeta.
Targi i jarmarki - nawet, jeśli odbywały się w pewnych miejscowościach od niepamiętnych czasów, - były regulowane odpowiednimi przywilejami. Niestety nie znamy żadnych starych dokumentów - czy to średniowiecznych, czy nowożytnych - dotyczących targu w Liszkach. Pierwszy przywilej, o którym zachowała się informacja, został wystawiony 14 czerwca 1791 r. Przedłożony prawie 30 lat później Senatowi Wolnego Miasta Krakowa został przez parlament miniaturowego państewka zmodyfikowany i potwierdzony 12 stycznia 1819 roku. Pobliska Morawica, nie mogąc Senatowi WMK przedstawić przywileju targowego, na który się powoływała, doczekała się oficjalnego zakazu organizowania zjazdów handlowych, notabene nie przestrzeganego.

Poprawiony: poniedziałek, 27 października 2014 08:41
 
« pierwszapoprzednia123456789następnaostatnia »

Strona 6 z 9

Who's Online

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Polecane

Polecane strony:
BCL Sp. z o.o.
BCL Sp. z o.o. - VALUE SUPPORT SOLUTIONS - doradztwo gospodarcze, wyceny, fuzje i przejęcia.
Parafia Liszki
Strona internetowa parafii Liszki.
Piekary k. Krakowa
Strona internetowa Piekar koło Krakowa.
Kaszów
Strona internetowa Kaszowa.

feed-image Feed Entries

Latest News

Popular


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: hosting reseller yearly cheap hosting services Valid XHTML and CSS.