LogowanieHome
Stowarzyszenie na rzecz Ziemi Lisieckiej
Czar wiejskiego boiska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
czwartek, 23 sierpnia 2018 19:30

Rozpoczęły się właśnie rozgrywki piłkarskie rundy jesiennej. W tym roku dwie drużyny z terenu naszej gminy obchodzą jubileusz 70-lecia istnienia: Wisła Jeziorzany oraz Liszczanka Liszki.
Początki były trudne. Brakowało sprzętu, także boiska znajdowały się w bardzo kiepskim stanie. Na zamieszczonej fotografii widzimy boisko Liszczanki z lat 70-tych, lub nawet 60-tych XX wieku. Przebieg linii bocznej najlepiej świadczy o ukształtowaniu powierzchni. Za drugą linią autową, od strony południowej, znajdował się otwarty rów melioracyjny, w który co pewien czas wpadała piłka, kąpiąc się w wodzie.
Czasami boisko opanowywały krety, pokrywając je mnóstwem kopców. Przed meczem trzeba je było usuwać. Podobno jedna z bardziej efektownych bramek sezonu padła niegdyś po tym, gdy zawodnik Liszczanki potknął się na kretowinie, a piłka odbiła mu się od kolana, po czym wpadła do bramki.
Niewątpliwie było ciężko, ale chłopaki (no, dziś szacowni panowie) grali...

 

Poprawiony: czwartek, 23 sierpnia 2018 19:56
 
W rocznicę pacyfikacji Liszek PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
wtorek, 03 lipca 2018 17:25

Z okazji 75. rocznicy pacyfikacji Liszek przypominamy fotografię wykonaną podczas uroczystości odsłonięcia pomnika pomordowanych na rynku lisieckim w 1983 roku. W wydanej przez nasze Stowarzyszenie książce Liszki-szkice z dziejów, z której ta fotografia pochodzi, czytamy na temat historii tego monumentu:

Przez długi czas zastanawiano się nad formą dodatkowego upamiętnienia tragedii z lipca 1943 roku. Jedna z koncepcji przewidywała usypanie kopca w miejscu pierwszego pochówku pod Maciejówką. Ostatecznie jednak zdecydowano, że pomnik stanie na skwerze przed kościołem. Miał się tym zająć powołany do życia Komitet Organizacyjny Budowy Pomnika ku Czci Ofiar Okupacji Hitlerowskiej w Liszkach Pomordowanych w dniu 4 lipca 1943 roku.

W jego skład weszli: przewodniczący - Antoni Indyk (sekretarz Koła ZBOWiD Liszki), płk. Józef Gołojuch - wiceprzewodniczący (członek Zarządu Wojewódzkiego ZBOWiD), Maria Preneta - sekretarz (dyrektor Banku Spółdzielczego w Liszkach) oraz sześciu członków - Jarosław Dymanus (kierownik szkoły), Józefa Pyla (nauczycielka), Tadeusz Kowalik (radny WRN i sołtys), Józef Sternal (naczelnik Gminy), Piotr Zys (I sekretarz Gminnego Komitetu PZPR) i Jan Steczko (prezes Koła ZBOWiD w Liszkach).

Uroczyste odsłonięcie granitowego krzyża z tablicą upamiętniającą nazwiska pomordowanych miało miejsce 4 lipca 1983 roku, a więc w 40. rocznicę pacyfikacji.

Wzięła w nim udział kompania Ludowego Wojska Polskiego, która po apelu poległych oddała salwę honorową.

Ponad rok później, tj. 1 września 1984 roku, czyli dokładnie 45 lat po wybuchu II wojny światowej, pod nowym pomnikiem odbyła się uroczystość dekoracji sztandaru Koła ZBOWiD w Liszkach Orderem Krzyża Walecznych. Rada Państwa przyznała go wsi Liszki za czyny męstwa i odwagi mieszkańców wykazane w walkach z hitlerowskim okupantem. Dyplom podpisany przez przewodniczącego Rady prof. Henryka Jabłońskiego nosi datę 6 października 1983 roku.

Poprawiony: wtorek, 03 lipca 2018 17:33
 
Misterium Męki Pańskiej PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
sobota, 31 marca 2018 12:37


Z okazji Wielkiej Nocy A.D. 2018 przypominamy opublikowaną już w albumie 'Liszki-szkice z dziejów' fotografię przedstawiającą jedną ze scen długo wspominanego w Liszkach przedstawienia Misterium Męki Pańskiej, którego premiera miała miejsce w 1957 roku. Przygotowany przez młodzież pod kierunkiem ks. wikarego Stanisława Gałuszki spektakl cieszył się dużym powodzeniem wśród wiernych parafii. Rok później aktorów do współpracy zaprosili strażacy z OSP Liszki. Z nieco zmienioną obsadą oraz pod kierunkiem nowego reżysera, którym został Edward Chachlica, sztuka ponownie spotkała się z dobrym przyjęciem widzów. Oprócz Liszek wystawiano ją w Porębie Żegoty, Zabierzowie, Tyńcu, Skawinie i Czernichowie.

W roli głównej, Pana Jezusa, wystąpił Felicjan Władysław Mirota, późniejszy sołtys Liszek. Rolę jednego z aniołów grała jego późniejsza żona Zofia Steczko. Fotografie, niestety bardzo słabej jakości, wykonał w 1957 roku Tadeusz Stefański.

Z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim przyjaciołom Stowarzyszenia na rzecz Ziemi Lisieckiej składamy serdeczne życzenia błogosławieństwa Bożego i miłych chwil spędzonych w gronie rodzinnym.

 

Poprawiony: sobota, 31 marca 2018 12:59
 
Ks. Andrzej Paryś w Liszkach PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
niedziela, 25 lutego 2018 08:59

Dziś o kolejnej setnej rocznicy. 23 lutego 1918 roku parafię w Liszkach objął ks. Andrzej Paryś, niewątpliwie najwybitniejszy proboszcz lisiecki XX wieku.
Urodzony 8 sierpnia 1882 roku w Sobniowie pod Jasłem (dziś część miasta), po ukończeniu tamtejszego gimnazjum studiował teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Święcenia kapłańskie otrzymał 8 lipca 1906 roku. Już na początku drogi duszpasterskiej Opatrzność skierowała go na naszą ziemię. Pierwszą placówką, na którą trafił była parafia św. Bartłomieja w Morawicy. Potem pracował w Czernichowie, Zatorze, Andrychowie oraz w dwóch krakowskich parafiach: św. Józefa i św. Anny. W latach I wojny światowej zaangażował się w tworzenie zrębów organizacji młodzieży katolickiej na terenie diecezji krakowskiej. W II Rzeczypospolitej pełnił funkcję prezesa, a potem asystenta kościelnego Katolickich Stowarzyszeń Młodzieży diecezji krakowskiej.

Trudno zmierzyć osiągnięcia duszpasterskie wybitnego kapłana, to sfera sumień ludzkich niedostępna historykowi, dużo łatwiej mówić o jego zabiegach w celu upiększenie kościoła i materialnego rozwoju parafii. Zasługą ks. Parysia jest m.in. zakup dwóch dzwonów (w miejsce zarekwirowanych przez Austriaków), remont świątyni (zakup witraży, wymiana posadzek i dachu oraz otynkowanie ścian zewnętrznych), kupno organów (w 1936 roku),  a po II wojnie światowej elektryfikacja kościoła. W 1920 roku nabył od państwa Suskich, właścicieli majątku lisiecko-kryspinowskiego, stojący naprzeciw kościoła budynek dawnej karczmy (lisieckie sukiennice), w której urządził Dom Katolicki. Z jego pomocą młodzież Katolickiego Stowarzyszenie Młodzieży z Rącznej nabyła dla siebie dom zwany dziś Packą. Wraz z organistą Józefem Kubieniem założył Orkiestrę Parafialną.

Ks. Andrzej pełnił także funkcję przewodniczącego Rady Nadzorczej Kasy Stefczyka w Liszkach. Był radnym jednowioskowej Gminy Liszki. Działał w Towarzystwie Szkoły Ludowej. Jego zasługą jest utworzenie w Liszkach ochronki, czyli przedszkola. Podczas II wojny światowej energicznie kierował delegaturą Rady Głównej Opiekuńczej na parafię Liszki. Pod jego auspicjami działał szpital dra Golańskiego.

Za proboszczowania ks. Andrzeja Parysia i dzięki jego staraniom, powstał kościół filialny w Nowej Wsi Szlacheckiej, który po II wojnie światowej został siedzibą odrębnej parafii.

Ks. Andrzej Paryś, proboszcz lisiecki, a od 1928 roku dziekan dekanatu czernichowskiego zmarł 5 sierpnia 1949 roku. Na jego pogrzeb przybył sam książę kardynał Adam Sapieha. Zasłużony duszpasterz spoczął na cmentarzu parafialnym obok swego poprzednika - ks. Andrzeja Bańskiego.

Zamieszczona poniżej fotografia przedstawia ks. Andrzeja Parysia w towarzystwie nauczyciela i dzieci komunijnych. Niestety, nie udało nam się ich zidentyfikować. Sądząc po liczebności grupy mogą to być uczniowie z Jeziorzan lub Ściejowic. Stąd apel do naszych czytelników o pomoc w identyfikacji przynajmniej miejsca pochodzenia dzieci komunijnych.

 

 

Poprawiony: niedziela, 25 lutego 2018 12:47
 
Św. Mikołaj w Liszkach PDF Drukuj Email
Wpisany przez AK   
wtorek, 05 grudnia 2017 20:57

Z okazji święta patrona lisieckiej parafii, św. Mikołaja z Myry, publikujemy zdjęcie z jego pobytu w Liszkach. Fotografia została wykonana w 1964 roku przed plebanią. Dziś, w czasach, gdy większość małych liszczan kojarzy patrona dzieci, żeglarzy, pasterzy, studentów, piekarzy, młynarzy itd., z czerwonym gnomem odzianym w cocacolowski kubraczek, warto spojrzeć wstecz i przypomnieć sobie św. Mikołaja w prawidłowym stroju, tj. w takim, w jakim widywaliśmy go stosunkowo jeszcze nie tak dawno.

Przede wszystkim tradycyjny strój św. Mikołaja był zazwyczaj koloru białego lub żółtego, choć także czerwonym szatom pontyfikalnym nie można nic zarzucić. W Liszkach w XX wieku św. Mikołaj nosił strój biały. Na głowę wkładał białą infułę tkaną w płatki śniegu, na której widniał krzyż. Na ramiona narzucał takiego samego koloru kapę, ozdobioną okazałym złotym haftem. Z kolei na szyję zakładał stułę. Naturalnie, pod spodem miał śnieżną albę. W ręku Święty dzierżył pastorał, z tandetną kurwaturą wykonaną ze złotka. Widać autentyczną Święty spieniężył, by wspomóc ubogich.

Czasem towarzyszyły mu aniołki (jak na fotografii) lub anioł i diabeł (ten drugi potrafił niekiedy nieźle narozrabiać). Na naszym zdjęciu do orszaku św. Mikołaja dołączył ksiądz Adolf Baścik, w latach 1960-1971 proboszcz lisiecki, a dziś patron ulicy prowadzącej od rynku do boiska LKS Liszczanka.

Niestety, obecnie coraz częściej do szkół, przedszkoli i domów na terenie Gminy Liszki wpada przez komin Santa Claus. Taki upadek! I to na ziemi od średniowiecza poświęconej świętemu z Myry. Co za czasy! Co za obyczaje!

 

Poprawiony: wtorek, 05 grudnia 2017 20:59
 
« pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia »

Strona 5 z 10

Who's Online

Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Polecane

Polecane strony:
BCL Sp. z o.o.
BCL Sp. z o.o. - VALUE SUPPORT SOLUTIONS - doradztwo gospodarcze, wyceny, fuzje i przejęcia.
Parafia Liszki
Strona internetowa parafii Liszki.
Piekary k. Krakowa
Strona internetowa Piekar koło Krakowa.
Kaszów
Strona internetowa Kaszowa.

feed-image Feed Entries

Latest News

Popular


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: hosting reseller yearly cheap hosting services Valid XHTML and CSS.