LogowanieHome
Stowarzyszenie na rzecz Ziemi Lisieckiej
Dymanusowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
środa, 26 czerwca 2019 11:34

Załączona fotografia przedstawia związane z Ziemią Lisiecką małżeństwo nauczycielskie Jarosława i Karoliny Dymanusów. 17 czerwca minęła 30. rocznica śmierci Jarosława Dymanusa, byłego kierownika Szkoły Podstawowej w Cholerzynie, a od 1959 roku dyrektora Szkoły Podstawowej w Liszkach. Był przedstawicielem pobitego pokolenia, które przed wojną weszło w dorosłe życie, lecz w ich planach życiowych namieszała wojna. Dymanus, uczestnik kampanii wrześniowej, a potem podoficer Armii Krajowej (na ziemi pińczowskiej), wrócił wprawdzie na rozpoczęte przed wojną studia prawnicze, jednak konieczność utrzymania rodziny skłoniła go do zmiany planów i zawodu. Pierwszą placówką, na którą został skierowany była Szkoła Podstawowa w Cholerzynie. Krótko uczył także w Kryspinowie. Dodajmy, że jego żona Karolina (w maju br. minęła 25 rocznica jej śmierci), także była nauczycielką. W Cholerzynie i Liszkach nauczali więc oboje.
Nieco więcej na ten temat można przeczytać w wydanej niedawno przez Gminę Liszki, a dostępnej w internecie książki pt. Ziemia Lisiecka - https://www.liszki.pl/pro_liszki/zasoby/files/a.-kowalik-ziemia-lisiecka-ludzie-historia-tradycje.pdf

Poprawiony: wtorek, 23 czerwca 2020 13:13
Więcej…
 
Śluby trzeźwości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
czwartek, 30 maja 2019 19:39

175 lat temu, tzn. 31 maja 1844 roku, ludność parafii pw. św. Mikołaja w Liszkach złożyła śluby trzeźwości, zobowiązujące do powstrzymywania się przez całe życie od spożywania wódki i araku oraz powściągliwego używania napojów o niskiej zawartości alkoholu. Inicjatorem ślubów i założenia w parafii Towarzystwa Trzeźwości był ówczesny proboszcz ks. Alfons Skórkowski.
Przygotowanie do uroczystego aktu odbywało się w ramach odprawianych wówczas po raz pierwszy nabożeństw majowych.
Determinacja kapłana przyniosła zdumiewająco dobre rezultaty. Na kilkadziesiąt lat pijaństwo prawie zanikło. Niestety, właściciel okolicznych wsi hr. Kryspin Żeleński, który poniósł wówczas dotkliwie straty w handlu alkoholem (w swoich dobrach miał monopol na jego sprzedaż) doprowadził do odejścia z Liszek energicznego kapłana.
Na załączonej fotografii widzimy kapliczkę ufundowaną przez wiernych w 1846 roku na pamiątkę majówek i ślubu trzeźwości. Pierwotnie stała w pobliżu starego kościoła. Obecnie znajduje się w Kaszowie, przy drodze wojewódzkiej.

Poprawiony: piątek, 31 maja 2019 06:43
 
Głos Lisieckich Dzwonów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
środa, 27 marca 2019 12:50

Dziś przypominamy wydarzenie z mniej odległej przeszłości. W grudniu minęło 20 lat od ukazania się pierwszego numeru Głosu Lisieckich Dzwonów. Pisma Rzymskokatolickiej Parafii św. Mikołaja w Liszkach. Inicjatorem powołania do życia tego czasopisma i jego pierwszym redaktorem naczelnym, był ówczesny wikariusz lisiecki ks. Bolesław Karcz. Od numeru 19. z września-października 2002 roku, funkcję przejął ks. Tadeusz Palenik. Obu duszpasterzy wspierał młody zespół złożony z członków miejscowej Oazy. Na łamach Głosu ukazywały się teksty formacyjne, publicystyka kulturalna, a także wiersze zaczerpnięte z tomików uznanych poetów i autorów lokalnych. Cykl artykułów o historii parafii publikowała pani Bronisława Srebro. Pojawiały się także teksty na tematy szkolne. Poważne miejsce zajmował dział Z życia parafii.
Łącznie ukazały się 22. numery Głosu Lisieckich Dzwonów (ostatni z okazji świąt Wielkiej Nocy 2004 roku), o różnej objętości. Przedostatni zawierał 56 stron!!!

Prośba

Stowarzyszenie na rzecz Ziemi Lisieckiej nie posiada kompletu numerów Głosu Lisieckich Dzwonów. Dlatego zwracamy się z prośbą do osób, które dysponują archiwalnymi numerami czasopisma i chcieliby je komuś podarować, o przekazanie ich do naszego archiwum. Ze swej strony możemy się zrewanżować egzemplarzami książki Feliksa Sobola pt. Moje wspominki.

 

Poprawiony: piątek, 12 lipca 2019 22:06
 
Imieniny św. Mikołaja A.D. 1976 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
czwartek, 06 grudnia 2018 19:00

Wzorem zeszłego roku, z okazji imienin św. Mikołaja publikujemy zdjęcie wykonane podczas wizyty Jego Ekscelencji w Liszkach. Młodzieńczo wyglądający Biskup Myry spotkał się w 1976 roku w salce katechetycznej z młodzieżą Oazową. Był śpiew, żarty i prezenty - słodycze i maskotki, którymi Święty obdarował także siostrę Ewangelinę (na fotografii).

Warto przy okazji parę słów poświęcić salce katechetycznej w rynku, urządzonej tu po wyrzuceniu lekcji religii ze szkół. Schludna, ze starą katedrą belfrowską przy ścianie, portretami Jana XXIII, Pawła VI, Soboru Watykańskiego II obradującego w Bazylice św. Piotra, mapą Ziemi Świętej i rozwijanym ekranem do slajdów, wyglądała ładniej niż sale lekcyjne w permanentnie niedoinwestowanej szkole.

 

Poprawiony: czwartek, 06 grudnia 2018 19:01
 
Biskup Stanisław Rospond PDF Drukuj Email
Wpisany przez Adam Kowalik   
środa, 31 października 2018 20:08

4 lutego br. minęła 60. rocznica śmierci ks. Stanisława Rosponda, biskupa pomocniczego krakowskiego. W związku ze zbliżającym się Dniem Zadusznym przypomnijmy postać tego wybitnego kapłana, tak odbiegającą od obrazu księdza, jaki w antykatolickim zacietrzewieniu lansuje film Smarzowskiego.

Urodzony w Liszkach 31 sierpnia 1877 roku, po ukończeniu studiów teologicznych i otrzymaniu święceń kapłańskich ks. Stanisław Rospond pracował jako katecheta w kilku szkołach średnich. Najdłużej w swoim macierzystym Nowodworku. Był utalentowanym i doskonale przygotowanym do pracy z elitą młodej inteligencji nauczycielem. Wrażliwy na problemy materialne uczniów często wspomagał uboższych chłopców.

Pod koniec marca 1927 r. Kraków obiegła nowina, że papież Pius XI mianował ks. dr. Stanisława Rosponda biskupem pomocniczym krakowskim. Na uroczystość konsekracji 12 czerwca tr. do katedry wawelskiej przybyła duża delegacja mieszkańców Liszek w strojach regionalnych.

Do obowiązków biskupa sufragana, nie licząc codziennego przyjmowania interesantów, należało przede wszystkim: święcenie kleryków, wizytacje kanoniczne parafii i udzielanie bierzmowania, ale także zastępowanie ordynariusza abp. Adama S. Sapiehy podczas niektórych oficjalnych imprez.

Mimo natłoku zajęć bp Stanisław znajdował czas by odwiedzić rodzinną parafię. Odnotujmy ważniejsze oficjalne wizyty: 10 VII 1927 roku w świątyni lisieckiej odbyła się uroczystość jego prymicji biskupich, 18 X 1931 r. odprawił Mszę św. pogrzebową za duszę ks. Izydora Steczki, 30 VIII 1935 r. poświęcił kamień węgielny pod kościół w Nowej Wsi Szlacheckiej, 8 XI 1935 r. w kościele lisieckim pobłogosławił nowe organy, 8 VIII 1949 r. wraz z kard. Sapiehą brał udział w pogrzebie proboszcza ks. Andrzeja Parysia. Naturalnie, oprócz tego często bywał incognito u matki.

Po wojnie usunięty przez komunistów z Krakowa (w związku z atakiem na Kurię Krakowską), pozbawiony był możliwości pełnienia posługi biskupiej.

Zmarł na zawał serca w wieku 81 lat. Zgodnie z wolą wyrażoną w testamencie, ciało bpa Rosponda spoczęło w Liszkach, obok rodziców. Kochał czule swe rodzinne Liszki; o Liszkach często mówił; o Liszkach jeszcze częściej myślał; za Liszki jak najczęściej się modlił; w Liszkach też chciał być po śmierci pogrzebany - mówił podczas kazania żałobnego ks. K. Figlewicz.

A tak, na łamach Tygodnika Powszechnego wspominał go pochodzący z Kryspinowa wybitny teolog, ks. prof. Ignacy Różycki:

Wśród moralnych przymiotów Ks. Biskupa Rosponda wysuwała się na czoło jego dobroć i życzliwość dla ludzi. Kochał ludzi prostych, wśród których się urodził i wychował. [...] Kochał rodzinne Liszki i ciągle do nich - przynajmniej myślą - wracał. Kochał Kraków [...]. Zmarły był nie tylko wielkim miłośnikiem tradycji kościelnej i narodowej, ale także żywym jej obrazem. Powszechne jest w Krakowie przekonanie, że śmierć jego i ks. prałata Bystrzonowskiego zamknęła okres kościelnej tradycji starego Krakowa. [...] Godność biskupią odczuwał zawsze jako odpowiedzialny i ciężki obowiązek, który z woli Bożej musiał dźwigać. [...] Z prawdziwie niezwykłą subtelnością i taktem służył Ks. Biskup Rospond każdemu biskupowi ordynariuszowi archidiecezji, służył swą myślą, pracą, osobą. [...] Otaczał serdeczną troską duchowieństwo świeckie i zakonne.

Poniższa fotografia dokumentuje wizytę bpa Stanisława Rosponda w Choczni w lipcu 1949 roku. Oprócz hierarchy (siedzącego w środku), widzimy na nim jego brata, ks. Kazimierza Rosponda (siedzi, drugi od lewej) oraz pochodzącego z Liszek ks. Feliksa Budzaszka (stoi, pierwszy z prawej). Dodajmy, że ks. Kazimierz spoczywa w jednym grobowcu z bratem Stanisławem na lisieckim cmentarzu.


Poprawiony: piątek, 07 grudnia 2018 13:10
 
« pierwszapoprzednia123456789następnaostatnia »

Strona 3 z 9

Who's Online

Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Polecane

Polecane strony:
BCL Sp. z o.o.
BCL Sp. z o.o. - VALUE SUPPORT SOLUTIONS - doradztwo gospodarcze, wyceny, fuzje i przejęcia.
Parafia Liszki
Strona internetowa parafii Liszki.
Piekary k. Krakowa
Strona internetowa Piekar koło Krakowa.
Kaszów
Strona internetowa Kaszowa.

feed-image Feed Entries

Latest News

Popular


Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: hosting reseller yearly cheap hosting services Valid XHTML and CSS.