Stowarzyszenie na rzecz Ziemi Lisieckiej
Personel lisieckiego przedszkola PDF Drukuj Email
środa, 16 marca 2022 14:06

18 lutego 2022 r. zmarła Józefa Bartyzel, z domu Kruk, długoletnia wychowawczyni lisieckiego przedszkola. Na fotografii, którą zamieszczamy poniżej, stoi ona pierwsza z lewej. Zdjęcie, opublikowane już w albumie Liszki-szkice z dziejów, zostało wykonane w połowie lat 60. XX wieku, z okazji zakończenia roku szkolnego. Panie pozują na podwórku przedszkolnym w lisieckim rynku. Na prawo od Pani Józi stoją: Stanisława Słota, Eleonora Kapusta - ówczesna kierowniczka Przedszkola, Anna Kosińska, Zofia Bil (zmarła w 2020 roku długoletnia sołtyska Kryspinowa) oraz Barbara Dymanus (po zamęściu Kowalik).

Przypomnijmy, że Państwowe Przedszkole w Liszkach powstało w 1962 roku, w wyniku przejęcia przez władze PRL przedszkola prowadzonego przez Siostry Felicjanki w budynku parafialnym

Poprawiony: środa, 23 marca 2022 13:44

Św. Mikołaj w Liszkach 1975 PDF Drukuj Email
poniedziałek, 06 grudnia 2021 07:38

Zgodnie z kilkuletnią tradycją, w dniu imienin św. Mikołaja zamieszczamy fotografię dokumentującą jego bytność na terenie parafii lisieckiej. Dziś prezentujemy zdjęcie wykonane niewątpliwie w 1975 roku, w  Przedszkolu Publicznym w Liszkach. Mikołaja otaczają dzieci z roczników 1968, 1969 i 1970.

Poprawiony: poniedziałek, 06 grudnia 2021 07:59

Św. Kryspin na pieczęci Kryspinowa PDF Drukuj Email
poniedziałek, 25 października 2021 12:54

Co roku 25 października Kościół wspomina św. Kryspina, męczennika, który od 1897 roku jest patronem Kryspinowa. Na ilustracji widzimy odbitkę pieczęci Zwierzchności Gminy z czasów, gdy wójtem był Piotr Różycki (ojciec ks. prof. Ignacego Różyckiego), a więc z lat 1908-1910. Widnieje na niej św. Kryspin z gałązką palmy w ręku, symbolem męczeństwa, i nożem do cięcia skór, co stanowi nawiązanie do zawodu szewca.

Święty Kryspin pochodził ze znamienitej patrycjuszowskiej rodziny rzymskiej. Wraz z towarzyszem o podobnie brzmiącym imieniu Kryspinian przeniósł się ze stolicy Imperium do Soissons w północnej Galii (dziś Francja), gdzie obaj poświęcili się głoszeniu Ewangelii wśród pogan. Żyli w ubóstwie, utrzymując się z szewstwa. Znani byli z tego, że wykonane przez siebie obuwie sprzedawali biednym bardzo tanio, a z klientami prowadzili rozmowy na tematy egzystencjalne, wytykając niedorzeczności przesądów pogańskich i przekonując ich do chrześcijaństwa. W roku 287 zostali aresztowani. Mimo tortur nie zaparli się Chrystusa i zostali ścięci. Z uwagi na wykonywany zawód jako swoich patronów czcili ich szewcy.

Dodajmy, że na początku XX wieku w Krakowie istniała Kongregacja Katolickich Członków Cechu Szewców pod wezwaniem św. św. Kryspina i Kryspiniana.

Poprawiony: poniedziałek, 25 października 2021 13:02

Do I Komunii św. z ks. Józefem Pędzimężem PDF Drukuj Email
niedziela, 09 maja 2021 20:03

W maju nie może braknąć na naszej stronie wspomnień o dawnych uroczystościach pierwszokomunijnych. Zamieszczamy więc fotografię dzieci z Kryspinowa, rocznik 1945, z katechetą ks. Józefem Pędzimężem, wykonaną przy zakrystii kościoła parafialnego w Liszkach.

Tak się składa, że niedawno w Ślemieniu, odbyła się promocja książki ks. dra Andrzeja Targosza pt. Ślemieńskie duchowieństwo. Bogato ilustrowana praca zawiera także biogram ks. Józefa Pędzimęża (str. 113-115), który przed przeniesieniem do Liszek pracował w tamtejszej parafii (od 8 IX 1945 do 9 VIII 1950 r.) Dowiadujemy się z niej m.in., że dawny lisiecki wikary urodził się 12 X 1914 roku w Naprawie (par. Skomielna Biała), a zmarł 6 X 1997 w Suchej Beskidzkiej. Jego grób znajduje się w Skomielnej Białej. W Liszkach pracował przez pięć lat, w trudnych stalinowskich czasach, od wakacji 1950 do 15 V 1955 roku.

Poprawiony: niedziela, 09 maja 2021 20:05

Matka Boża Bolesna z Rącznej PDF Drukuj Email
sobota, 03 kwietnia 2021 10:11

W Triduum Paschalne myśl nasza biegnie do Jerozolimy sprzed 2000 lat, gdzie Pan Jezus poniósł śmierć na Krzyżu. Męce Syna bezradnie przyglądała się Jego Matka, Maryja.

Przedstawienia Matki Bożej Bolesnej mają w historii sztuki sakralnej długą tradycję. Fotografia zamieszczona poniżej to wizerunek Matki Bożej Bolesnej, malowany na blasze, wmontowany w feretron znajdujący się obecnie w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rącznej. Trafił tam z kościoła w Liszkach przy okazji powołania nowej parafii, co stało się 2 marca 1986 roku.

Fotografia pochodzi z albumu: Kościół parafialny w Liszkach, Liszki-Kraków 2019.

Poprawiony: sobota, 03 kwietnia 2021 10:13

Who's Online

Polecane

Polecane strony:
BCL Sp. z o.o.
BCL Sp. z o.o. - VALUE SUPPORT SOLUTIONS - doradztwo gospodarcze, wyceny, fuzje i przejęcia.
Parafia Liszki
Strona internetowa parafii Liszki.
Piekary k. Krakowa
Strona internetowa Piekar koło Krakowa.
Kaszów
Strona internetowa Kaszowa.